Jet Lag ile Baş Etmek için 9 Jet Yöntem

Jet lag, yani uzun uçak yolculukları sonrası yaşanan sersemlik, vücudun bir isyanıdır. Oradan oraya, okyanusları aşa aşa yapılan uçuşlarda vücudun “Allahım bu insan bana bunu neden yapıyor? Valla o beni dinlemiyorsa ben de onu umursamam, kafama göre takılırım arkadaş” demesidir. Vücudun biyolojik saatiyle seyahat edilen yerin saatinin şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrı odalarda uyuma isteğidir. Yataktan kaldırmaz. Gözleri açtırmaz. Migreni azdırır, konsantrasyonu bastırır.

Ben ilk jet lag sersemliğimi yaşadığımda tek başıma değildim. Ablam ve o zamanlar 4 yaşındaki yeğenimle yaptığım ilk Asya seyahatinde oldu. Fenaydı ama sanki o olduktan sonra artık tescilli bir gezgin gibi hissetmiştim kendimi. Ablam deneyimliydi. Yapma kardeşim uyuma filan diye uyardıysa da ben otele varır varmaz, “hadi uyuyalım güzelleşelim” modundaydım. Tabi sonra 4 günlük Singapur seyahatinin 3 gününde ikisi kadın, biri çocuk zombi turistler gibi dolaştık. Peki, bu jet lag’i yaşamamak veya daha kolay atlatmak için neler yapıyoruz;

1. Batıdan doğuya olan seyahatlerde görülme oranı daha yüksekmiş, o zaman ilk önlem olarak batıdan doğuya uçmuyoruz. Şaka şaka. Uçun ama kendinizi psikolojik olarak hazırlayın.

2. Uçakta uyumaya çalışın. Normalde sesi engelleyen kulak tıkacı, göz maskesi, boyun yastığı vb öneririm de anneler için bunları boşuna yük etmeyin bacım diyorum. Çocuklardan fırsat bulursanız uçakta sızın ilk fırsatta, o bile bir lükstür.

3. Uçuştan önceki gün ve uçuş sonrası kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun.

4. Uçuştan önce ve sonra hafif egzersizler ve esneme hareketleri yapın.

5. Seyahat sonrası dışarı çıkın, tabutundan yeni kalkmış bir vampir gibi hissedeceksiniz ilk güneş yüzünüze vurduğunda ama güçlü durun. Gün ışığı size iyi gelecektir.

6. Uyanık kalın. Uyku gelince yürüyün. Muhabbet kuşu gibi ayakta uyuyamayacağımız için işe yarayacaktır. Vardığınız yerdeki uyku saatine göre yatağa gidin. Çocukları da bir şekilde o saate kadar uyanık tutmaya çalışın. Potansiyel uyku hatırlatan minder, yatak, koltuk vs. nesnelerden uzak durun. Saçma saatlerde saçma şeyler yapabilirsiniz.

7. Bolca sıvı tüketin, sağlıklı bir şeyler yiyin. Sıvı almanın vücuda faydası yanında ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı doğuracağı için uyku kaçırıcı özelliği de vardır.

8. Duş alın. Kan dolaşımız hızlanır ve daha zinde hissettirir.

9. Veya uçuştan önce aşık olmaya çalışabilirsiniz 😉 Aşk da ilk zamanlar uyku kaçırabilir. Tavsiye edilir.

Bir rivayete göre de jet lag sadece ekonomik koltuklarda uçanlarda görülür. Business kısmında verilen taze sıkılmış portakal suyunun jet lag savdırıcı özelliği olabilir, ya da hosteslerin anne sıcaklığı, pilota minübüs şöförü gibi “abi, hastane yolunda inidiriver” diyebilecek kadar yakınında oturmanın verdiği özgüven de jet lagi engelleyebilir. Bilemedim.

Hepinize Jetlagsız yolculuklar diliyorum.

Özlem Gök / Trier – Almanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir