Peki kış tatilinde neler yapsak?

Türkiye’de yarı yıl tatilinde olduğu gibi bir çok ülkede benzer aylarda ara dönem tatilleri olabiliyor. Kış tatili sürecinde çocukların evde olması fikri; çocukla nasıl vakit geçireceğini bilememek ve “kaliteli zaman” geçirme kaygısı aileleri telaşlandırabiliyor. O kadar hız, bilgi ve eyleme dayalı bir çağda yaşıyoruz ki “çocuğum için bir şeyler yapmalıyım” fikri artık herkesi zorlayan bir düşünce. Bu noktada en zorlayıcı konulardan biri de çocuğun canının
sıkılmasıdır. Ebeveynlerin çocuğun can sıkıntısını gidermesinin tek aracı olmamaları ama çocuğa bu konuda yardımcı da olabilmeleri gerçekten ince bir çizgidir.

İster çalışan, ister çalışmayan ebeveyn  olun çocuklarınızla yapabileceğiniz bazı etkinlik önerilerini aşağıya yazıyorum ama bu konularda kendi hayal gücünüze ve sezgilerinize güvenmeyi unutmayın. Sizin aklınıza çok farklı etkinlik önerileri de gelebilir.

“Bırakın bazen canı sıkılsın”. Bazı aileler çocukların canının sıkılmasını kötü bir şey gibi algıladıkları için hemen bir etkinlik bularak çocuğu oyalamaya, sıkıntısını gidermeye
yönelik şeyler yapmaya çalışıyorlar. Aslında canı sıkılan çocukların hayal güçleri daha fazla gelişiyor. Hayal gücü gelişen çocukların kendini oyalama, kendi duygularını fark etme, üretkenlik, içsel konuşmalar yapabilme gibi becerileri de daha iyi gelişiyor. Can sıkıntısı korkutucu bir durum değildir. Bazen "evet canın sıkılıyor ama bazen insanların canı sıkılır. “Benim de sıkıldığım zamanlar oluyor” diyerek durumu açıklayabilirsiniz. Çocuk her “canım sıkıldı” dediğinde paniğe kapılmamak önemli.
Birlikte gözlerinizi kapatıp hayal kurun. En son ne zaman gözünüzü kapatıp hayal kurdunuz ve buna diğer aile üyelerini ortak ettiniz? Çocuğunuzla beraber gözlerinizi kapatıp hayal kurun ve sonra herkes hayalini anlatsın. Hatta bunu hayalin bir kısmını siz, bir kısmını çocuğunuz kuracak şekilde bir oyuna dönüştürün.
Evlere hapsolmayın. Havalar soğuk olsa da mutlaka dışarıda vakit geçirin. Soğuk bir havada dışarıda gözlem yapmak ve bunlar üzerine konuşmak çocuğun çevresel zekasının
gelişimini destekleyicidir.
Mutlaka hareket edin. Çocukların harekete ihtiyacı vardır. Günümüz şehir yaşantısında zor hale gelse de çocukların hareket etmesi ve potansiyel enerjisini atabilmeleri için uygun yerlere götürmek ya da evde bunun için alan oluşturmak çok faydalıdır.
Oyun grubu oluşturun. Çocuğunuzun okul ya da diğer yerlerden sevdiği arkadaşları ile bir araya gelmesini sağlayın. Ev toplantıları bunun için iyi bir fikir olabilir. Evet bir aradayken yaramazlık yapabilirler ama unutmayın onlar çocuk. Çalışıyorsanız bunu hafta sonu yapabilirsiniz.

Müze ve tarihi yer ziyaretleri. Bulunduğunuz şehirdeki müze ve tarihi yerlere çocuğunuzu götürüp ona tarihle ilgili bilgiler verebilirsiniz.
Çocuk atölyeleri. Artık hemen hemen tüm sanat müzeleri, platformlar ve üniversiteler her yaş grubundaki çocukların merak ve ilgi alanlarına yönelik atölye etkinlikleri yapıyorlar. Bunlara çocuğunuzu götürebilirsiniz.
Beraber kitap seçme ve okuma. Evet çocuğunuza bir çok kitap alıyorsunuz ama beraber kitap alışverişine çıkıp ya da evdeki kitaplarınızdan hem ona, hem kendinize seçip
sevdiğiniz içecekleri hazırlayıp beraber kitap okuma saati yapın.
Evde yarışlar yapma. Beraber tabu, jenga gibi oyunlarla evde diğer aile üyelerinin katılacağı yarışmalar düzenleyebilirsiniz.
Beraber sinema ve tiyatro aktivitesi. Evet bunu da yapıyorsunuz ama oyundan ya da filmden sonra çocuğunuza kısa bir özetini anlattırıp fikrini sorabilirsiniz. İzlediği şeyle ilgili yorum yapmasını teşvik edin.
Her iki ebeveynle vakit geçirme: Bütün bu aktivitelere anne ve baba mutlaka dahil olmalı. Bütün aile topluca geçirilen vakitler dışında anne olmadan baba ve çocuk, baba olmadan anne ve çocuk birlikte vakit geçirebilmeli. Hatta evdeki diğer aile üyelerinden ve akrabalardan da uygun olanlar katılabilir.

Çocuğunuzla vakit geçirmenin keyfini çıkarın. Zorunluluğa, listelere çevirmeden kendiniz de bu süreçten keyif almaya bakın. Nasılsa bir süre sonra bunları siz olmadan
yapmak isteyecekler.

Klinik Psikolog Reyhan Algül / Oslo – Norveç

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir