ARAŞTIRMA KATILIMCILARININ DEMOGRAFİK PROFİLİ

Göç Yolları Araştırması katılımcılarının büyük çoğunluğu (%59) 35-44 yaş arasında;  %25’i ise 25-34 yaş grubunda.

Katılımcıların neredeyse %90’ı anne ve ağırlıkla 1 çocuklu anneler. Annelerin %35’inin 0-3 yaş arasında bebeği, %42’sinin ise 4-12 yaş arasında çocuğu bulunuyor.

Araştırma’ya katılan kadınların %55’i üniversite mezunu(2 veya 4 yıllık),  %40’ı ise yüksek lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip. Türkiye’de yaşayan bütün kadınlarla kıyaslandığında, üniversite ve üzeri eğitime sahip olma oranı yaklaşık 9 kat daha fazla.

Araştırma katılımcıları Güney Afrika ve Güney Amerika’da daha az yoğunlukta olmakla birlikte, 60 farklı ülkede yaşamaktalar.

Katılımcıların 39%’u bugüne kadar Türkiye dışında 2’den fazla ülkede yaşamış.

Şu an yaşadıkları ülkeler içinde % 22 ile en yüksek katılım ABD’den. %10 seviyesi üzerinde olan diğer ülkeler ise; Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler), Almanya ve Kanada. Bu ülkeleri %3 ile Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai, Abu Dhabi), %2 ile Avustralya, İsviçre, İrlanda, Fransa, İsveç, Belçika ve Katar takip ediyor.

Diğer ülkeler katılım oranı Avusturya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Norveç, İsrail, Singapur, Rusya, Çekya, Macaristan, Suudi Arabistan, Danimarka, Portekiz, Mısır, Endonezya, Cezayir, Kırgızistan, Kuveyt, Tayvan, Dominik Cumhuriyeti, Çin, Malezya, Polonya, Güney Afrika, Slovakya, Yeni Zelanda, Arjantin, Kamboçya, Romanya, İran, Güney Kore, Lübnan, Uruguay, Malta, Bahreyn, Azerbaycan, Zambiya, Finlandiya, Fas, Lüksemburg, Bulgaristan, Ukrayna, Meksika, Gürcistan, Kolombiya ve Karadağ olarak sıralanıyor.

Katılımcılar Türkiye’nin hangi şehrinde yaşarken göç etmişler diye bakıldığında, Türkiye nüfusunun yaklaşık 20%’sini İstanbul oluştururken, göçmen nüfusunun yaklaşık 70%’inin İstanbullu olduğu görülüyor.

Türkiye’deki en yüksek nüfuslu 10 il düşünüldüğünde, 3 büyük şehrin ardından beklendiği gibi Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana  göçmenler arasında da yaygın ancak Mersin ve Muğla Türkiye’deki nüfus dağılımından farklı şekilde yurtdışına göç vermiş diğer iki şehri oluşturuyor.  Göç veren diğer şehirler ise; Tekirdağ, Aydın, Kayseri, Sakarya, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Hatay, Konya, Samsun, Balıkesir, Bolu, Diyarbakır, Edirne, Kahraman Maraş, Malatya, Manisa, Ordu, Osmaniye, Sinop ve Yalova.

Dikkat çeken bir nokta, Gaziantep ve Konya’nın yurt dışına verdikleri göçün, nüfuslarından beklenmeyecek ölçüde az olması.

Katılımcıların çalışma durumlarının ve pozisyonlarının sorgulandığı, göç ile meydana gelen iş gücü kaybı ve beyin göçünü irdeleyen bir sonraki bölüm için lütfen tıklayınız…

One Reply to “ARAŞTIRMA KATILIMCILARININ DEMOGRAFİK PROFİLİ”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir